مقایسه گیربکس دستی، اتوماتیک و دوکلاچه؛ کدام‌یک را ترجیح می‌دهید؟


دوست دارید دنده‌های گیربکس خودرو چگونه تعویض شوند؟ طرفدار گیربکس‌های دستی هستید یا اینکه ترجیح می‌دهید این کار را خود گیربکس انجام دهد؟ برخلاف چیزی که برخی ماشین بازها اظهار می‌دارند، گیربکس‌های اتوماتیک مدرن نیز می‌توانند تجربه سواری لذت بخشی را فراهم سازند. یکی از فاکتورهایی که می‌تواند روی گیربکس انتخابی خریداران تأثیرگذار باشد طرز رانندگی فرد و همچنین محل زندگی او است. افرادی که به حد کافی خوش‌شانس هستند تا بتوانند بخش اعظم زمان خود را در جاده‌های خالی و پر پیچ و خم بگذرانند، احتمالاً بی ام و M2 با گیربکس دستی را ترجیح خواهند داد؛ اما اگر فردی بخش اعظم روز را در ترافیک‌های شهری می‌گذراند به احتمال زیاد یک گیربکس اتوماتیک نرم را انتخاب خواهد کرد حتی اگر خودروی او یک محصول پرفورمنس و اسپرت باشد.

شاید هم همانند بسیاری از افراد هم طرفدار گیربکس دستی هستید و هم گیربکس اتوماتیک. ما ارتباط مکانیکی راننده با خودرو و تعویض دستی دنده‌ها حتی در خودروهایی که ادعای پرفورمنس بودن ندارد را دوست داریم؛ اما شما چقدر می‌توانید دنده‌ها را به نرمی تعویض کنید؟ بهترین زمان تعویض دنده برای کسب حداکثر شتاب چه زمانی است؟ چگونه می‌توانید معکوس دهید تا خودرو به خوبی در جاده حرکت کند؟ تمامی این موارد روی انتخاب گیربکس تأثیرگذار هستند.

باید دانست گیربکس‌های اتوماتیک نیز بسیار عالی عمل می‌کنند. کافی است یک گیربکس مدرن را تست کرده و تحت تأثیر عملکرد آن در تعویض دنده‌ها و میزان پیشرفتش در ۲۰ سال اخیر قرار گیرید. سرعت تعویض دنده‌ها در این گیربکس‌ها بهبود یافته و برخی از آن‌ها حتی دارای ۱۰ دنده هستند که باعث کاهش مصرف سوخت می‌شوند. برنامه‌ریزی این گیربکس‌ها نیز به حدی خوب است که دلیلی برای تعویض دستی دنده‌ها وجود نخواهد داشت. حتی گیربکس‌های اتوماتیک سنتی نیز با رقیبی به نام گیربکس‌های دوکلاچه مواجه شده‌اند. این گیربکس‌ها برای پر کردن فاصله بین نمونه‌های اتوماتیک و دستی ظهور کرده‌اند و اگرچه گیربکس دوکلاچه ای همچون PDK پورشه بسیار عالی عمل می‌کند اما اگر ساعات زیادی را در ترافیک سپری می‌کنید بهتر است به سراغ گیربکس‌های اتوماتیک سنتی با مبدل گشتاور بروید؛ اما اگر سرعت رسیدن از یک نقطه به نقطه دیگر اولویت اصلی است گیربکس PDK برنده بازی خواهد بود.

با این تفاسیر، شما کدام نوع گیربکس را انتخاب می‌کنید؟ لطفاً علت انتخاب خود را نیز با ما در میان بگذارید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید